Plemena

Anglický toy teriér

Přestože je to malý pes, má všechny vlastnosti velkých teriérů. Je inteligentní, přátelský a citlivý. Anglický toy teriér je velmi oddaný svému pánovi, kterého také jediného poslouchá. Má energickou, živou povahu, je velmi vytrvalý a nezapře v sobě bývalého lovce krys. Přesto nebývá zbytečně nervózní nebo podrážděný.


Australský silky teriér


Je blízký příbuzný australského teriéra, z něhož vznikl v Austrálii křížením s jorkšírským teriérem. Čilý, sympatický, veselý a velice pohyblivý, nikoli však nervní psík je vynikajícím společníkem. Dlouhá srst, vyžadující pravidelné česání, je světle stříbřitě modře zbarvena se světle tříslovými odznaky.

Australský teriér

Temperamentní hrubosrstý teriér si zatím u nás svoji cestu teprve hledá. Je to příjemné plemeno, které není příliš časté ani v okolních státech. Přesto, že se potýká s malou a příbuznou chovnou základnou, vykazuje velmi slušnou kvalitu exteriéru a vynikající povahu.Border teriér

Border teriér je staré, leč poměrně pozdě uznané teriérské plemeno z pohraniční oblasti mezi Skotskem a Anglií. Je to pes nenápadného, ale milého vzhledu, s charakteristickou "vydří " hlavou. 

Bedlington teriér

Středně vysoký, půvabný představitel anglických teriérů, s typickou linií hřbetu a pohybem připomíná svým zjevem ovečku. Původně tvrdé plemeno chované horníky si uchovalo výborné lovecké vlohy. Přesto je dnes chován spíše jako pes společenský. Má zvláštní cupovitou srst, která se upravuje stříháním a vůbec nelíná. Zbarvení je modravé, modravé s tříslovými (světlými) odznaky, hnědavé či písčité. Pro svoji veselou povahu, přítulnost a velkou přizpůsobivost se hodí pro všechny věkové kategorie majitelů.

Cairn teriér


Nízkonohý "kostnatý" pes vzhledem připomíná divokého kanečka. Pochází z ostrova Skye a jeho povaha i exteriér odpovídají tamnímu drsnému podnebí. Veselý, nesmírně inteligentní kern je výborným společníkem dětí stejně jako nekompromisním hlídačem. Své místo najde i mezi lovecky upotřebitelnými psy. Jeho srst je středně dlouhá, drsná, nenáročná. Zbarvení srsti je červené, pískové, šedé, žíhané.

Český teriér

Naše národní plemeno patří mezi nízkonohé teriéry. Na rozdíl od většiny svých příbuzných je poněkud klidnější letory. Je dobře ovladatelný, nenáročný a příliš hlasitě se neprojevuje. Patří mezi dobré barváře i norníky, ale stejně výborně se uplatní jako plemeno společenské. Srst má jemnou, nelínavou, upravuje se stříháním. Barva je šedomodrá nebo světle kávově hnědá.

Dandie dinmont teriér

Původně norník a vydrař má typický "lasicovitý" tvar těla. Na první pohled zaujme moudrou hlavou s krásnýma velkýma očima. Pochází z pomezí Skotska a jeho drsná srst odpovídá tamnímu počasí. Je velmi kamarádský a hodí se pro každého majitele do každých podmínek. Zbarvení je šedavé (pepř) nebo žlutavé (hořčice).

Glen of imaal teriér

Nízkonohý příbuzný teriérů z Irska. Původně byl silným pracovním (loveckým ale i jinak používaným) psem. Uplatňoval se hlavně při norování na jezevce. Je to povahově odvážný, nebojácný, přitom však k lidem většinou přátelský pes, který se poslední dobou začíná uplatňovat jako plemeno společenské. Celá stavba těla je bytelná, nikoliv však hrubá. Srst je drsná, poněkud se upravuje (na hlavě a na hřbetě). Zbarvení je plavé až červené, šedomodré, modro-tříslové.

Irský soft coated weaten teriér

Vysokonohý teriér pocházející z Irska. Původně sloužil jako plemeno pracovní, dnes je psem spíše společenským. Povahově se podobá jiným teriérům - je energický, ale přátelský. Srst je zbarvena pšeničně. Srst může být neupravovaná, ale doporučuje se, zvl. je-li bohatá, úprava. Ta je dosti náročná, ale díky jí vynikne elegantnost tohoto plemene.

Irský teriér


Nepříliš mohutný, velmi ušlechtilý pes pšeničné barvy má typické malé ucho, které se ještě ve třicátých letech kupírovalo. Čtenáři Jacka Londona znají povahu irského teriéra z románů Jerry z Ostrovů a Michal, bratr Jerryho. Veselý, nesmírně věrný a statečný pes se prosazuje jako pracovní plemeno v jelenářských oblastech. Pro svoji dobrou ovladatelnost, neuštěkanost a dobře udržovatelnou srst se výborně hodí i do městského bytu. Srst je hrubá, jednotně zbarvená červeně, pšeničně nebo červenožlutě.

Japonský teriér

Byl vyšlechtěn v 18. století. Toto plemeno je velmi oblíbené v Japonsku. Původně se využíval jako pracovní a lovecký pes. V současné době se tento pes chová i jako pes společenský.

Japonský teriér je silný, svalnatý pes a je velice elegantní. Jeho srst je krátká a hladká a nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Je to velmi živý pes, který potřebuje dostatek pohybu. Je to přátelský pes, který velmi miluje svoji rodinu a je velmi oddaný a citově vázaný na svého pána. Japonský teriér je inteligentní pes.

Jack Russell teriér

Jack Russell teriér byl vyšlechtěn reverendem Johnem Russellem v 19. století v Anglii, kde chyběl malý obratný pes pro práci pod zemí na plašení kořisti v doupatech.

Kerry Blue teriér

Tento představitel irských plemen bývá pro svou zvláštní barvu nazýván modrý. Je mohutnější i temperamentnější než irský teriér a jeho výchova vyžaduje pevnější ruku. Má jemnou, krásnou srst, která se upravuje stříháním a potřebuje o něco větší péči než srst drsnosrstých teriérů.

Lakeland teriér

Plemeno pocházející, jak název říká, z horské jezernaté krajiny Lakedistriktu. Drobný, kompaktní, houževnatý pes není příliš atraktivní. Jeho povaha je výborná. Snoubí v sobě temperament s dobrou ovladatelností. Patří mezi psy, kteří budou svého majitele provázet stejně dobře v lese u nory, jako v prvotřídním hotelu. Má drsnou srst, která se upravuje trimováním. Zbarven může být černo i modro-tříslově, pšeničně, červenošedě, červenohnědě, modře a černě.


Manchester teriér


Manchester teriér je psí plemeno pocházející ze západní části Anglie, konkrétně z Manchesteru. Tento štíhlý atletický pes dosáhl vrcholu obliby před sto lety, kdy proslul jako "teriér anglického gentlemana"

Norfolk teriér

Norfolk teriér patří ke zdánlivě mladým plemenům a hovořit se o něm začalo až někdy okolo roku 1930. Skutečnost je trochu jiná. Norfolk je bratrem nebo spíše dvojčetem norwich teriéra. Podstatnější rozdíl mezi oběma plemeny je pouze v nesení uší. Norwich má ucho postavené a norfolk klopené. Obě plemena se dlouhou dobu chovala společně a líbivý norwich svého sourozence trochu zastiňoval. K definitivnímu rozdělení plemen došlo až v roce 1964. Norfolk teriér je svým původem lovecký pes - norník, který byl používán na vyhánění lišek, a to i z těch nejužších nor. Dnes se chová spíše jako plemeno společenské a po celém světě, včetně České republiky, má celou řadu nadšených příznivců


Norvich teriér

Pochází z východoanglického hrabství Norfolku s hlavním městem Norwich. Tento psík je "vlastním" bratrem norfolského teriéra, od kterého se odlišuje jen vztyčenýma, zašpičatělýma ušima. To mu dodává poněkud ostražitějšího vzhledu. Každého si jistě získá přátelskou, neobyčejně milou, veselou a hravou povahou, které nic nechybí na teriérském temperamentu. Oproti jiným nízkonohým teriérům vykazuje méně přirozené ostrosti, více závislosti na člověku a chybějí mu lovecké vlohy. Srst je hrubá, zbarvená červeně (v různém odstínu), černo-tříslově (černá může být prokvetlá) nebo grizzly.

Parson Russel teriér

Patterdale teriér

Obdélníkový tělesný rámec je vyvážený a psík působí kompaktním, pevným a statným dojmem s velice energickým a aktivním vzezřením. Pokud je pes posuzován v kruhu, nesmí rozhodčí nikdy penalizovat psa za zjevné jizvy utržené při norování.

Patterdale teriér má všechny charakteristické rysy opravdového pracovního teriéra. Jedná se především o psa ryze pracovního, houževnatého, odolného, s vysokým nasazením a vytrvalostí při práci, ochotného pracovat při jakékoli příležitosti a v jakémkoli prostředí.

Sealyham teriér

Nízkonohý teriér bílé barvy s drsnou srstí působí trochu neohrabaným dojmem. Jeho pohyblivost není ale o nic menší než u ostatních teriérů. Původem lovecký pes se dnes chová spíše jako společenské plemeno, vysloveně vhodné do stísněných podmínek městských bytů.

Skye teriér

Nejmohutnější představitel nízkonohých teriérských plemen z ostrova Skye. Není početně příliš zastoupen. Typická je pro něj mohutná hlava a dlouhé, nízké tělo. Má dlouhou, splývavou, drsnou srst. Vůči lidem je velmi rezervovaný a velice obtížně mění majitele. Zbarvení je povoleno od světle plavé až bílé po černou.

Skotský teriér

Osobitý představitel nízkonohých teriérů, nejoblíbenější plemeno spisovatele Kiplinga, je k malé radosti jeho chovatelů často nespravedlivě nazýván smetákem. Jeho obliba v poslední době velmi stoupá. Patří k veselým, neuštěkaným, dobře ovladatelným plemenům, je vhodný pro chov ve smečce, nepere se. Je odolný, nenáročný, všude se vejde. Má drsnou srst, která se upravuje trimováním. Zbarvení je černé, žíhané nebo pšeničně zbarvené.

Toy foxteriér

Americký toy-foxteriér je fyzicky malý, avšak robustnější pes, který si za všech okolností udržuje svoji vášeň pro život. Toto plemeno si myslí, že je velké. Je nepoddajný a houževnatý, bystrý a šťastný, avšak tvrdohlavý. Je zvědavý a aktivní, po celý svůj život si udržuje svého mladého ducha. Je inteligentní, milující, citlivý a milý. Je velmi ostražitý a pohotový, zvídavý a rychlý.

Velšteriér


Plemeno svým vzhledem připomíná malého aierdale terriera. Ve Walesu, odkud pochází, byl vyšlechtěn pro práci pod zemí, u nás patří mezi nejlepší norníky. Je středně vysoký, kompaktní, ušlechtilý. Jeho temperament někdy vyžaduje pevnější ruku, není ale agresívní. Má rád děti a lidskou společnost vůbec. Jeho srst je drsná, nenáročná a upravuje se trimováním.

West highland white teriér


Líbivý, atraktivní, nízkonohý teriér patří mezi nejžádanější plemena. Je veselý, hravý, mrštný a zdá se být substancí všech typických teriérských vlastností. Ve své domovině, Skotsku, byl chován jako lovecký pes. Dnes má své místo spíše v rodinách s dětmi a všude tam, kde je třeba dodat trochu pohody. Má drsnou bílou srst a upravuje se trimováním.